Jaké plemeno psa si zvolit?

Jaké plemeno psa si zvolit?

Jste už pevně rozhodnuti pro pořízení pejska? V tom případě přichází zásadní okamžik, který ovlivní následující roky vašeho života a tím je výběr plemene.

Pravidlem číslo jedna je: určitě si nevybírat plemeno podle vzhledu či podle toho, která rasa je aktuálně v módě. Většinou nás vzhled pejska okouzlí z nějaké fotografie a my se rozhodneme, že právě toto plemeno je pro nás to nevhodnější. Avšak při tomto „povrchním“ výběru pejsek většinou skončí v tom lepším případě v útulku, protože si s ním majitelé nevědí rady nebo jim po jakékoliv jiné stránce nevyhovuje. Při výběru plemene hraje svou roli mnoho aspektů. Prioritně se zamyslete, zda chcete psa především na dlouhé procházky, na hlídání, na výstavy, na aktivní trávení času, na myslivost, tzv. „gaučového psa“ či psa k malým dětem apod. Důležité pro váš výběr je také to, zda bude pejsek uvnitř či venku. V každém případě můžete vybírat z „osvědčených plemen“ pro danou aktivitu.

Nikdy si však psa nepořizujete jen a pouze kvůli dětem. Ty totiž péče o ně pravděpodobně přestane bavit už po několika týdnech a všechny povinnosti ve finále zůstanou pouze na vás.

V současné době existuje více než 400 psích plemen, z nichž je každé vytvořeno pro nějakou určitou potřebu a má své typické povahové rysy. I když se tedy zprvu může zdát, že z takového množství budete jenom složitě vybírat to pravé ořechové, ve finále vám po selekci zbyde přibližně okolo deseti vhodných a dostupných plemen. Teprve v této fázi může začít hrát svou roli vzhled či finanční stránka.


Kde hledat informace?

Veliké množství informací dnes už najdete i na internetu a to zadarmo. Přehledné a podrobné informace potom nabízejí i atlasy psích plemen, které je dobré si pořídit. Precizně vás potom na konkrétní plemeno připraví různé chovatelské stanice.


Aktivního či lenivějšího pejska?

K línému pánovi zkrátka patří i líný pes. Znáte přece přísloví „Jaký pán takový pes“? Všeobecně jsou línější samozřejmě starší pejsci, pokud jde však o konkrétní plemena i zde se najde pár adeptů. Lenivá jsou například plemena, jako je Baset, Havanský psík, Čivava, Anglický buldok či překvapivě taková Německá doga. U té jistojistě platí, že jak je velká, tak je i líná. Dokáže prospat až 20 hodin denně. Vždyť i takové delší koukání do jednoho bodu dokáže takového psa pořádně unavit! Jestliže jste tak trochu pohodlní, rozhodně si nepořizujte Border kolii či Sibiřského huskyho pro jejich vysoké nároky na pohyb.

Temperamentními psy pro aktivní pány jsou na druhou stranu například Sheltie, Německý ovčák či již zmíněná Border kolie. Tato plemena jsou vhodná pro nejrůznější sporty, jako jsou agility, obedience, jogging apod. Aktivními jsou i plemena lovecká, která nejsou příliš vhodná do bytů. Patří sem například různí ohaři, Irský setr, Český fousek nebo Jezevčík či Jack Russell teriér. Tito psy potřebují pořádně zabavit, zaměstnat, vybít energii a to znamená, že si na ně musíte udělat i více času.

Jak lze pozorovat, při výběru lenivého/aktivního psa vůbec není rozhodující velikost plemene.


Náročnost péče

Všeobecně lze říci, že péče o krátkosrstá plemena je méně náročná než ta o dlouhosrstá. To ale neznamená, že absence chlupů rovná se minimum péče. Například takoví naháči jsou velice náchylní k nachlazení, a proto je nutné je chovat v bytě. Zároveň musí majitel pečovat i o jejich kůži, která je poměrně citlivá. Náročnou péči potom vyžaduje plemeno Šarpej, jenž trpí celou řadou dědičných vad a je zapotřebí dbát o jeho kůži, oči i uši. U dlouhosrstých plemen počítejte s pravidelným vyčesáváním (Kolie, Kokršpanělé). Nenáročná péče je potom například o Dalmatiny.


Jakého psa k dětem?

Pro rodiny s dětmi jsou velice vhodní Zlatí retrívři, Labradoři, ale i například Bernský salašnický pes a to pro svou klidnou a milou povahu. Kromě toho jsou tato plemena vhodná pro „začátečníky“. Naprosto nevhodná jsou potom bojová plemena, jako je například Americký pitbulteriér, Brazilská fila či Bullmastif. Tato plemena jsou velice náročná na výchovu a jsou vhodná pouze pro zkušené chovatele. Pevnou ruku a patřičnou zkušenost vyžadují i plemena Čau Čau či Chrti. Všeobecně jsou náročnější bojová a pracovní plemena (Německý ovčák).


Je libo hlídacího psa?

V tomto případě se musíte rozhodnout, co od ochránce požadujete. Jestliže vám postačí pouze „spustit sirénu“, můžete vybírat i z menších plemen (Tibetský španěl). Tito pejsci svým štěkotem upozorní na případné nebezpečí. Elitou mezi psími bodyguardy však jsou plemena, jako je Německý ovčák, Rotvajler či Dobrman. Tito psi mají velice vyvinutý hlídací instinkt a v případně nutnosti jsou schopni útočníka zastrašit i zastavit. Jste-li společenští, takový „hlídač“ dokáže ne jednu návštěvu otrávit až odradit.


Soužití s kočkami a jinými zvířaty

Když se o někom řekne, že se k sobě mají jako kočka a pes, určitě to neznačí vzájemné sympatie a lásku až za hrob. Nebo možná za ten hrob ano? Jestliže jste milovníkem pejsků i kočiček, existuje tu řešení v podobě plemen Zlatého retrívra, Maltézského psíka nebo Čivav. Tato plemena mohou být perfektními parťáky pro kočky. Naprosto nevhodná jsou potom plemena s pudem pronásledovat svou kořit (Chrt, Pitbul, Husky). Všeobecně potom platí, že nejlepší je nechat zvířata na sebe zvykat v raném věku, jako mláďata a to platí u koček i jiných psů.

Možná máte poměrně nevrlé sousedy či malé miminko, a proto by pro vás mohla být vhodná plemena, která pouze minimálně štěkají. Jedná se o velice úzkou skupinu psů, jenž „téměř“ neštěkají – je to většina retrívrů, Baseti, Mopsové, Buldoci či Šiba inu. V případě, že bydlíte v patře bez výtahu, zase pro vás nejsou vhodná plemena s dlouhou páteří.


Je skutečně důležité zjistit si všechny potřebné informace, abychom v tom velikém množství plemen zvolili opravdu správně a vzali v potaz všechny fyzické i psychické vlastnosti, případné neduhy i sklony dané rasy. Každý si může pořídit pejska doslova na míru a započít tím přátelství na celý psí život.


Další zajímavé články ZDE.

Fotogalerie

Diskuze

Mohlo by vás také zajímat