Než si pořídíme králíčka

Než si pořídíme králíčka

Při pořizování jakéhokoliv živého tvorečka je vždy důležité srovnat si v hlavě všechna pro a proti, všechny závazky a povinnosti, a to platí i v případě králíků. Na venek vypadají tito chlupáči jako živé ztělesnění plyšáků, ale nenechte se klamat. Ušákům je třeba se věnovat a samozřejmě po nich i uklízet a podstrojovat jim. Je to velmi společenské zvířátko, které snáší špatně samotu. Pokud to chcete mít nejlépe bez práce, raději zajděte do nejbližšího hračkářství. :) Co tedy taková péče o králíka vlastně obnáší? 


Parťák na mazlení

Ušáci jsou velice společenskými zvířaty. Důležité je se jim věnovat již od malička, to znamená hrát si s nimi, mazlit se, vychovávat. Takový králíček snadno přilne ke svému pánovi, ke kterému si bude chodit pro pohlazení a bude vyhledávat jeho přítomnost.  Jako ten největší a nejupřímnější důkaz své lásky bude objekt jeho zájmu vášnivě i něžně olizován. Králíček je oproti psům, kočkám i ptákům takovým tichým společníkem, jelikož nevydává žádné výrazné či hlasité zvuky.

Od chlupáče, kterému se nevěnujeme, nemůžeme automaticky očekávat nějakou něhu nebo cit. Králíček, jenž je celé dny zavřený v kleci či puštěný na volno bez dozoru, bude s největší pravděpodobností velice plachý a nenechá na sebe sáhnout. Navíc je každý chlupáček zcela individuální osobností, některý je mazlivější, některý aktivnější, některý větší samotář.


Čí je to bobeček?

Králíci jsou za jistých okolností velice čistotnými zvířátky, která jsou vhodná i pro chov v bytě. A jakým okolnostem se to budeme muset podřizovat? Základem je pořízení a vytyčení nějakého toho místečka na vykonávání potřeby, může jím například být kočičí záchod. Velice důležité je také pořídit si tu správnou podestýlku, ideální je dřevitá. O čistotu králičího WC se budete muset postarat Vy sami, podestýlku je třeba čistit denně popřípadě ob den. Jakmile Váš miláček shledá čistotu toalety za nedostačující, dá to velice zřetelně najevo a to tím, že buď potřebu vykoná jinde či podestýlku vyhrabe – holomek jeden J.

Díky nedostatečné výchově si však ušák nemusí osvojit základní hygienické návyky. Navíc můžete narazit i na takové králičí prasátko, které svému druhu zrovna nedělá dobrou reklamu a je nečistotné díky své vrozené povaze. V tomto případě může připravený záchod zcela okatě ignorovat a bobkovat a čůrat všude po kleci či výběhu. Kapitolou samo o sobě je období dospívání. Takový králičí adolescent s Vámi dokáže pořádně zamávat. V období okolo šesti měsíců života s ušáky třískají hormony a samečkové a dokonce i samičky mohou dostat potřebu značkovat si byt. A jak takové značkování u těchto mazlíčků probíhá? V tom lepším případě chlupáček zanechává malé nenápadné kapičky nebo značkovací bobky, v tom horším však Váš nábytek naparfémuje proudem své moči.


Když na jednoho přijdou choutky….

I takový králíček časem dospěje do puberty a jako každému správnému puberťákovi se mu v tomto období budou pořádně zapalovat lýtka. Zvládnete tuto jeho neutuchající sexuální tužbu? Ta se může projevovat velmi různě a to co se týče projevů i intenzity. V tom nejlepším případě bude ušák něha sama a v tomto období velice přilne ke svému majiteli. Dále může roztouženě kroužit osmičky a kolečka kolem nohou a sem tam Vás vášnivě štípnout zoubky.

TIP: Když už mají Vaše nožky této nevítané pozornosti plné zuby, můžete je jakožto předmět touhy v očích ušáka nahradit například plyšákem odpovídající velikosti, pevným míčkem či PET lahví. 

Pokud je touha intenzivnější, bude se zvířátko vrhat po Vašich nohou a simulovat kopulační pohyby, tak jako to můžeme vídat u psů. To už bývá velice nepříjemné jak pro majitele, tak i pro králíka samotného, poněvadž je neustále ve stresu a rozrušený.

TIP: Občas se majitel rozhodne nechat králíčka alespoň jednou si užít. To však důrazně nedoporučujeme. Jakmile ochutná zakázané ovoce, mohou se jeho sexuální projevy ještě daleko více zhoršit a nemusí se jich zbavit ani kastrací.

Jak si tedy poradit s nevítanou sexuální náruživostí Vašeho mazlíčka? Obraťte se na specialistu a nechte králíčka vykastrovat. Díky tomuto zákroku klesne ušákovi hladina hormonů a stane se klidnějším. Někdy kastrace dokonce i upraví chování, co se týče značkování a králík přestane své okolí značkovat močí a bobky. Navíc tato poměrně nenáročná operace pomůže u samiček zabránit vzniku rakoviny dělohy.


Jak je to s tou náročností?

Ač se na první pohled může zdát pořízení králíka jako taková méně náročná varianta pejska či kočky, skutečnost je jiná. Ušákovi se musíte intenzivně věnovat a to při hře, mazlení i ve výběhu. Taková hodina denně je málo. Králíci jsou velice společenskými zvířátky, jakmile se cítí sami, upadají do depresí.

TIP: Víte už předem, že na mazlíčka nebudete mít tolik času kolik je potřeba? Pořiďte mu parťáka! Pro samičku je vhodný vykastrovaný sameček a pro samečka (který musí být vykastrovaný) potom samička. Každý mazel však musí mít svou vlastní klec či velký výběh!

Takzvaná „provozní“ péče by měla zabrat minimálně 15 minut denně a obnáší zajištění čerstvé vody, sena, podání jídla a samozřejmě čištění záchodu, popřípadě výběhu či celé klece.


Výchova

Králík není pes, avšak to neznamená, že ho nemůžete do určité míry vychovat. Co se výchovy týče, záleží samozřejmě, jak na individuální povaze právě toho Vašeho mazla, tak na čase a snaze, kterou mu věnujete. Mazlíka lze naučit, aby přiběhl na zavolání, může reagovat na své jméno či na zamlaskání nebo zapískání. Také jej lze naučit chodit na záchod, jak jsme se již zmínili. Ušáka taktéž kolikrát zcela neovladatelně zajímá vybavení Vašeho domova a to především kabely, květiny, koberce, nábytek, knihy i boty. Všechny tyto předměty si chce pořádně prohlédnout a to prostřednictvím svých zoubků. I toto chování však lze do určité míry odnaučit, i přesto však musíte počítat s tím, že mazlík sem tam něco okouše a zničí. Jednoduchá rada od nás zní, to, čeho si ceníte, mu nenechávejte v cestě J.

Období dospívání je opravdu stěžejní. Z Vašeho roztomilého, čistotného a dobře vychovaného mazlíčka se může rázem stát bezohledný anarchista, který bude s jistou grácií a hravostí porušovat všechna zavedená pravidla. V tomto případě se pokuste toto období nějak přečkat či se později uchylte k jeho kastraci.


Řád či chaos?

Králíci milují řád a velice špatně snášejí veškeré změny. Stačí přemístit klec či záchod na jiné místo nebo změnit druh podestýlky a můžete mít zaděláno na poměrně velký problém. Tyto změny ušáky více či méně stresují a stres je pro tyto malá zvířátka až smrtelně nebezpečný. Samozřejmě, že opět záleží na individuální povaze králíčka, ale také na jeho důvěře k Vám. Velice zásadní jsou pro něj i změny co se týče nových přírůstků do rodiny, ať už jsou to lidé či jiná zvířátka. V takových případech tedy postupujte velice opatrně.


Králíčci jsou milujícími společníky, kteří se s Vámi rádi pomazlí i pohrajou. Důležité je si uvědomit, že Vás skutečně potřebují a to nejen kvůli tomu, aby dostávali pravidelně najíst a napít, ale kvůli Vaší společnosti a lásce a věřte, že Vám ji vrátí dvojnásob. Tak kdo z Vás už se chystá na jeho pořízení?

Diskuze

Mohlo by vás také zajímat