Máte doma štěně? Přečtěte si pár nezbytných rad a informací!

Máte doma štěně? Přečtěte si pár nezbytných rad a informací!

Právě jste si přivezli domů štěňátko? Padlo u Vás už konečné rozhodnutí o tom, že do rodiny přiberete nového čtyřnohého člena? V tom případě je nejvyšší čas, abyste si něco málo přečetli o jeho výchově. Jak zajistit, aby z psího miminka vyrostl zdravě sebevědomý pes poslouchající na povely a dodržující nastavená pravidla?

Přivézt si domů štěňátko je jako přivézt si miminko. Musíme počítat s tím, že zpočátku se mu budeme muset věnovat s maximálním nasazením. Psíkovi zprvu určitě uteče nějaká ta loužička a jeho všední dny se budou točit převážně okolo jídla, spánku a hraní. Hravě při hře může něco rozkousat, rozbít. Jeho roztomilost v této době dosahuje té nejvyšší úrovně vůbec, a proto budeme mít sklony mu ledacos odpouštět, přecházet a rozmazlovat ho a tím si tak zaděláme na pořádný problém do budoucna. Jak na to, aby nám z pejska nevyrostl čtyřnohý diktátor či posera, který se bojí i vlastního stínu? Klíčem ke spokojenému společnému soužití je LASKAVÁ, avšak DŮSLEDNÁ výchova.

TIP: Při pořízení štěňátka je ideální vzít si alespoň týden dovolené a v tomto čase mu být stále na blízku, rozhodně ho nenechávejte samotného.


Kdy je ten správný čas?

Novému členu rodiny musí být minimálně 7 týdnů, ideálně 8 týdnů. Do té doby štěňata prožívají velice důležité období socializace se svou matkou i sourozenci. Jejich předčasné odtržení se může projevit na jejich pozdějším chování k ostatním psům, ale i lidem i na jejich zdravotním stavu.


První den a noc v novém bytě

První den je pro páníčka i malého psíka velice náročný. Důležité je nový přírůstek provést po celém bytě/domě a ukázat mu, kde se nacházejí jeho misky na žrádlo a pití a samozřejmě pelíšek. Vše bude pro štěňátko nové – pachy, prostředí a hlavně bude poprvé oddělené od matky. Dopředu je nutné promyslet, zda bude pejsek venkovní, či ho budeme mít v domě či bytě, jestli bude spát s námi v posteli či v pelíšku na konkrétním jemu vyhrazeném místě a toto striktně dodržovat od samotného začátku. První noc je takovým malým očistcem neboť budete podrobeni opravdu těžké zkoušce. Malé a neuvěřitelně roztomilé štěňátko bude žalostně plakat a hlasitě naříkat, tak že by dojmulo i otrlého kriminálníka. Vy však nesmíte povolit! Maximálně můžete pelíšek přesunout blíže k Vaší posteli. Také pejskovi můžete dát Vaše použité tričko, a tak ho „zabalit“ do bezpečí Vašeho pachu.

Jestliže hodláte mít pejska venku v kotci, neberte si ho jako štěňátko k sobě dovnitř, natož potom přímo do postele. Až později vyroste, nebude chápat, proč byl najednou vyhozen ven, co udělal špatně. Je zapotřebí, aby si uvědomil, že v kotci není za trest. Kotec má představovat jeho pelíšek, bezpečné místo. První týden se pokuste co nejvíce času trávit se štěnětem v kotci, hrát si tam s ním, dávat mu zde najíst. První noc je ideální zůstat tu s ním.

TIP: Buďte ZÁSADOVÍ! Štěně si obvykle do jednoho týdne zvykne, proto nepodléhejte citovému nátlaku a vydržte!

Je velice důležité, aby se chlupáč nepřetěžoval minimálně do svých čtyř měsíců věku. I obyčejné vyšlapávání schodů mu může nenávratně poškodit zdraví, natož potom provozování např. frisbee či jiného sportu. Podrobnější informace naleznete v našem článku: Jaká onemocnění pohybového aparátu mohou potrápit Vašeho psa. Ani procházky by neměly být příliš dlouhé a terén náročný.


Čurání a ty další věci…

Zpočátku štěňátko vylučování moči spíše neovládá než ovládá, a proto je nutné určit si místo na čurání a to vyložit novinami (pod ně můžeme popřípadě dát igelit). Vhodný je psí záchod tzv. Puppy trainer či absorpční podložky, které naleznete v našem e-shopu. Teď už nezbývá, než bystře pozorovat štěně a jakmile začne být neklidné – pobíhá dokola, kňučí, očichává podlahu, šup s ním na noviny či do psího záchodu. Psíkovi se obvykle chce na záchod hned po probuzení, v tento moment ho také rychle přeneste na místo Vámi určené. Tuto činnost je dobré spojit s nějakým povelem. Za vykonání potřeby na „správné“ místo pejska pořádně pochvalte, můžete ho i odměnit nějakým tím pamlskem.

V případě, že se štěně vyčůrá jinam, nikdy ho netrestejte a určitě mu v tom nemáchejte čumák! Mazlíček nepochopí, co udělal špatně a celou situaci si vyloží tak, že čurání samo o sobě je špatné. Utrhněte kus novinového papíru, otřete ho v moči a položte na místo, kde má potřebu vykonávat a loužičku rychle ukliďte. Od tří měsíců by štěňátko už mělo svěrače ovládat a je tedy na místě začít ho učit vykonávat potřebu ven. Zprvu je zapotřebí venčit alespoň každé dvě hodiny a postupem času tuto dobu prodlužovat.

TIP: Při výchově štěněte je důležité chválit jej a odměňovat za „správné“ chování. Velice brzo totiž pochopí, čím si to zasloužilo. Zapomeňte tedy na metodu biče a medu a řiďte se třemi hlavními zásadami – LASKAVOST, DŮSLEDNOST a ZÁSADOVOST.


Stravování

Stravování v tomto období hraje naprosto zásadní roli, a proto na něm rozhodně nešetřete. Vyberte kvalitní granule speciálně určené pro štěňátka, tzv. puppy – ty totiž mají menší velikost, dostatek živin pro správný vývin a správný poměr vápník/fosfor. Důležité je také optimální množství bílkovin, aby nám mazlík nevyrostl příliš rychle nebo naopak příliš pomalu. Pro lepší stravitelnost můžete granulky namočit v mléce. Pejska krmte pravidelně několikrát denně (ideálně 4x až 5x). Rozhodně mu jídlo nenechávejte k dispozici po celý den – co nesní, schovejte. Hned z kraje ho uvykněte k tomu, že mu kdykoliv můžete sáhnout do misky, přidat či ubrat z ní granule nebo mu ji vzít úplně. V budoucnu se tak vyhnete tomu, aby si pejsek bránil jídlo, vrčel (chránil si své teritorium) a v tom nejhorším případě i někoho napadl. Samozřejmostí je dostatek čerstvé vody, kterou by mělo mít štěňátko k dispozici neustále. Podrobněji jsme se o stravování pejsků rozepsali v článku Jak vybrat správné krmivo pro psa.

TIP: Pejska nechávejte před i po jídle chvilku v klidu, aby nedošlo k přetočení žaludku!

TIP: Pamlsky nedávejte jen tak bez důvodu, pouze za dobře provedený povel.


Tady velím JÁ

Je důležité ukázat pejskovi, kdo je tady pánem - vůdcem smečky. Někteří majitelé své drobečky rozmazlují, šišlají na ně jako na děti, vše jim promíjejí, v neúměrných situacích je přehnaně chlácholí a potom se diví, že jim náhle štěně/pes přerostlo přes hlavu a dělá si co chce. Zde platí tak známé pořekadlo – První pán, potom pes. Základem je, aby nově příchozí člen rodiny ihned poznal své postavení v rodině, ve smečce. Vy určujete, kdy bude pejsek jíst, kdy si budete hrát, kdy se budete mazlit, kdy půjdete na procházku. Pokud štěně udělá něco, co nesmí, je zapotřebí dát jasný příkaz: Nesmíš! Fuj! Pamatujte, že to co nechcete, aby psík dělal v dospělosti, nesmíte mu dovolit dělat ani jako štěněti.

TIP: Štěňátko zvykejte na činnosti a úkony, kterým bude vystavováno. Může se jednat například o jízdu MHD, koupání, čištění zubů apod. Zvykejte ho i na další psy či zvířata, návštěvy, děti, zkrátka na vše co je a bude součástí Vašeho společného života.

Druhým extrémem jsou zase majitelé, kteří svého pejska tvrdě fyzicky trestají. Ten se potom svého pána bojí, je lekavý, nevyrovnaný, ustrašený. Rozmazlovaní i tvrdé trestaní mohou vést k poruchám chování a projevům dominance pejska.

Pamatujte na to, že výchova Vašeho nového roztomilého přírůstku začíná momentem, kdy ho převezmete od chovatele. Od této chvíle už je pouze na Vás, jaký pes z něj vyroste. Díky láskyplné péči a důsledné výchově získáte oddaného a vděčného přítele, který Vám bude projevovat lásku na každém kroku.


DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY ZDE >>



Diskuze

Mohlo by vás také zajímat