Jak vybrat správné krmivo pro psa

Jak vybrat správné krmivo pro psa

Pro našeho domácího mazlíčka chceme samozřejmě to nejlepší a to by se mělo týkat především krmiva. Ono ale vybrat kvalitní krmivo je v dnešní době trošičku věda, a proto vám v následujících řádcích poradíme, jak vybrat to pravé ořechové právě pro toho VAŠEHO mazlíčka.


Jako hrdý majitel psa máte hned několik možností, co se krmení týče. Hned zpočátku je ale nutno podotknout, že úplně nejhorší variantou je krmit pejska lidskou stravou. Takové přesolené uzeniny nejsou dobrou volbou ani pro člověka, natož pro psa a zbytky po večeři určitě neuspokojí jeho nutriční požadavky. Jaké máte tedy možnosti?


Granule a zase ty granule

Nejoblíbenějším typem krmiva jsou jisto jistě granule. Někteří majitelé se při jejich výběru orientují na cenu. Bohužel komerční značky často utrácejí více za reklamu než za kvalitu vlastních výrobků. Cena je většinou velice lákavá, ba přímo neodolatelná. A když našemu chlupáčovi ještě pořádně šmakují? Proč se tedy vůbec připlácet za „kvalitnější“ krmivo? Důvod, proč jsou tyto granule pro psy tak lahodné, je jednoduchý. Často jsou tato levná krmiva postavená na obilovinách, tudíž se pro požadovanou chuť a vůni používají různá dochucovadla a aromata. Začněte tedy k psímu krmivu přistupovat stejně jako k jídlu, které kupujete pro sebe – čtěte etikety, připlaťte si za kvalitnější granule.

Vždy vybírejte z kompletního krmiva. Jedná se o granule, které obsahují všechny potřebné složky kvalitního a vyváženého jídelníčku – maso, přílohu, ovoce a zeleninu, zdroje kvalitní vlákniny, živočišný tuk a různá aditiva. Na prvním místě ve složení by u kvalitních granulí mělo být vždy maso, ideální je, když výrobce deklaruje druh masa. Optimální přílohou může být rýže, brambory či kukuřice. Velkým obloukem se vyhýbejte sóje a sójové moučce, jedná se o alergen. Jakmile je na prvním místě složení cokoliv jiného než maso, dávejte ruce rychle pryč. Je opravdová věda, aby granulka obsahovala optimální poměr živin. Na našem trhu však už je v současnosti mnoho kvalitních značek, jenž nabízejí kvalitní a vyvážené granule.

Velikou výhodou krmení granulemi je časová nenáročnost, stačí pouze pejskovi nasypat potřebnou dávku. Nevýhoda tkví v tom, že je tato strava poměrně jednotvárná. V tomto případě ale můžeme změnit příchuť či granule kombinovat s nějakým pamlskem. Bohužel je tady také možnost různých alergií (potravní, kožní, na určitou potravinovou složku - obiloviny) a to díky možnému obsahu chemických aditiv a konzervačních látek.

Nyní jsme tedy ve fázi, ve které jsme si na základě složení vybrali konkrétní značku. Stále ale nemáme vyhráno. Pro výběr konkrétního typu granulí musíme zvážit ještě několik aspektů. Ve volbě krmiva hraje svou roli velikost plemene. Většina výrobců nabízí granule pro malá, střední a velká plemena. Speciální péči vyžadují především velká a obří plemena – výživa kloubů, kostí. Rozdíl také spočívá ve velikosti granulí samotných. Některé značky dnes už dokonce nabízejí i speciální granule pro konkrétní plemena, pro Jorkšíry, Westíky, Kokršpaněly a další.

Dalším ukazatelem pro správnou volbu granulí je věk psa. U štěněte je důležitá velikost granulí a správný poměr vápník/fosfor. Pejsek teenager (junior) zase potřebuje mít správný poměr proteinu a tuků, aby nevyrostl příliš rychle. Dospělý pes potom vyžaduje vyvážený poměr živin vzhledem k jeho aktivitě. Existují light granule pro pejsky líné, s nadváhou či minimem pohybu, granule energy pro aktivní a pracovní psy či speciální granule pro psy kastrované. Psí dědečkové a babičky také potřebují speciální péči. Senioři mají pomalejší trávení a méně pohybu, proto jsou granule pro ně obohaceny o vlákninu a je zde snížen obsah tuku.

Existují i různé speciální veterinární diety, které je však nutné konzultovat s veterinářem. Mohou se týkat cukrovky, problémů se srdíčkem, s kůží atd. Trh už dnes nabízí například i hypoalergenní, holistická či grain free (bezobilná) krmiva.


Konzervy pro mlsné jazýčky

Konzervy jsou velikým lákadlem i pro mlsnější pejsky. Tato krásně voňavá dobrota je složena především z masa. Výhodou je, že obsahuje i určité procento vody a tak pomáhá k dodržení pitného režimu psa. Není však zcela vhodné krmit mazlíčka výlučně konzervami – jejich skladování je nepraktické a obsahují určité procento soli, čímž zatěžují ledviny. Doporučujeme konzervy užívat jako doplňkové krmivo na „přilepšenou“.


Domácí vařená strava „jako od maminky“?

Další možností je vařit pejskovi doma. Ve své podstatě se jedná o ideální řešení (chutnost, průhlednost složení, perfektní pro diety). Má však zásadní úskalí. Takové domácí vaření je finančně, časově i odborně náročné. Majitel, který se do toho pustí, musí „něco“ vědět o nutričních a energetických potřebách psa. Nestačí pouze smíchat kuřecí prsa s rýží. Strava musí obsahovat i vyvážený počet vitamínů, esenciálních a minerálních látek.


BARF – návrat do minulosti?

Jestliže jste zastánci „přirozené stravy“, BARF je pro vás ideální volbou. Jedná se o stravu složenou ze správného poměru syrového masa, kostí, šlach a zeleniny. Tento typ stravování skýtá možnost řešení různých potravních alergií a navíc zároveň dopomáhá ke zdravému chrupu. Na druhou stranu je „barfování“ poměrně finančně náročné a zásadním bodem úrazu bývá hygiena – hrozí kontaminace syrového masa patogeny.


Potravinové doplňky, aneb jak být nejzdravější a nejkrásnější?

Do této kategorie patří různé vitamíny, minerály, mořské řasy či oleje. Doporučujeme především Lososový olej, jenž je plný vitamínů a zároveň velice voňavý – lze tak řešit nechutenství, zpestřit granule. Cpete však do chlupáče vitamíny horem dolem v touze po ještě lepší kondici a ještě lesklejší srsti? Zde je důležité zdůraznit, že nadbytek vitamínů je pro naše mazlíčky stejně nebezpečný (ne-li více) než jejich nedostatek. V případě, že chlupáče krmíte kvalitními granulemi, není už zapotřebí nějaké doplňky řešit.


Co takhle pamlsek za odměnu?

Pamlsky jsou zcela zvláštní kapitolou. Mají svůj zásadní význam při výchově, výcviku, ale i v navázání vztahu s pánem. Nejvhodnější je dávat pamlsek za odměnu, vždy však dodržujte maximální denní dávku. My určitě doporučujeme zejména dentální pamlsky, které pejskovi zároveň čistí zuby a osvěžují dech a tzv. funkční pamlsky, jenž zároveň slouží i jako doplněk například na klouby, imunitu či jako antiparazitikum.


Co napsat závěrem? Při výběru krmiva stačí používat obyčejný selský rozum. Předem si uvědomte, kolik času a peněz chcete krmení věnovat a především ČTĚTE SLOŽENÍ krmiv. Ano, kvůli kvalitním granulím budete muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy, ale budete mít jistotu, že váš mazlíček dostane kvalitní a kompletní stravu. Ve finále předejdete zdravotním problémům a tím tak v budoucnosti ušetříte peníze za veterináře. Vždyť spokojenost našeho čtyřnohého mazlíčka je přece naší prioritou.


Další zajímavé články ZDE.



Diskuze

Mohlo by vás také zajímat