Jaká onemocnění pohybového aparátu mohou potrápit Vašeho psa?

Jaká onemocnění pohybového aparátu mohou potrápit Vašeho psa?

Stejně jako my i naši čtyřnozí mazlíčci mohou trpět nemocemi pohybového aparátu. Ty se všeobecně týkají především velkých a obřích plemen, avšak bohužel se zcela nevyhýbají ani malým a středním rasám. Patří sem onemocnění kloubů, kostí, svalů i šlach. Jak jim tedy předejít a co je vlastně způsobuje?


Ač se to nezdá, většina pacientů ve veterinárních ordinacích trpí právě onemocněním pohybového aparátu. Na jejich vznik má vliv hned několik aspektů. Většinu z nich jako milující a vzorní majitelé můžeme zásadně ovlivnit. Které to tedy jsou?

  • Dědičnost – genetika je pěkná potvora. Ač chovatelé rozhodně nenechávají výběr chovných jedinců na náhodě, k úplnému vymizení onemocnění bohužel nedošlo. Dědičnost je věcí velice komplikovanou a to především díky tomu, že je způsobená hned několika geny. Z tohoto důvodu je tak složité „vadné geny vymýtit“. Proto také existují tzv. poradci chovů, kteří se této problematice věnují. Pečlivě si hlídají a kontrolují jedince připouštěné ke křížení a výsledkem je štěňátko s rodokmenem. Není tedy divu, že „papíroví“ chlupáči stojí o nějaký ten peníz víc. Pokavaď se rozhodnete na pejskovi ušetřit a pořídíte si mazlíčka bez průkazu původu, musíte počítat s poměrně velikým rizikem dědičných vad. Za prvé tito majitelé jistě nepodrobují psy pečlivé kontrole odborníky, co se genetiky týče a za druhé je zde vysoká pravděpodobnost, že se jedná o vyřazené jedince z „papírových“ chovů, u nichž už byla nějaká ta vada zjištěna.
  • Výživa – zcela zásadní je potom výživa ve štěněčím a pubertálním věku chlupáče. Pejsek musí mít optimální poměr živin a to především vápník/fosfor a protein/tuky. Důležité také je, aby nevyrostl příliš rychle. V tomto prvopočátku vybírejte krmivo s tou největší pečlivostí a vždy konkrétně zaměřené na určitou velikost plemene. Výživa však hraje svou významnou roli i ve věku pozdějším.
  • Zatížení – pejskovi jednoznačně uškodíme nesprávným nebo nadměrným zatěžováním či trvalou a stereotypní zátěží kloubů. Sem patří například výšlapy do schodů. V případě, že bydlíte ve více patrovém domě bez výtahu a v některém z vyšších pater, určitě to vezměte v potaz již při výběru plemene. Především velká a obří plemena by se těmto výstupům měla vyhnout úplně. Péče o štěňata a pejsky juniory by potom měla být dvojnásobná. Dávejte si pozor na neúměrnou zátěž, která může být způsobena například výskoky, schody či různými sporty. Tímto přepínáním může být nenávratně poškozen zdravotní stav pejska.
  • Přiměřený pohyb/obezita – stejně jako by měli mít lidé pravidelný pohyb, je tomu tak i u pejsků. Nestačí s nimi pouze vylézt před byt a nechat je vykonat svou potřebu. Nedostatek pohybu samozřejmě vede k tloustnutí a obézní chlupáči daleko více zatěžují své klouby.

Jak poznáme, že je něco špatně?

Prvním příznakem je kulhání, které je zprvu pozorovatelné pouze po větší zátěži. Stačí, aby si hafan trošku odpočinul, a bude zase bez problémů skákat přes kaluže. Postupem času ale už sebevětší odpočinek nepomůže a pejsek bude znatelně kulhat. Proto při prvním náznaku kulhaní, honem rychle k veterináři, který hafanovi udělá rentgen (právě z rentgenu se nejlépe poznají nemoci pohybového aparátu). Záněty svalů, kloubů a šlach se také projevují kulháním, zároveň bývají místa zánětu načervenalá a oteklá.

Do této chvíle jsme k onemocněním pohybového aparátu přistupovali pokud možno všeobecně. Pojďme se ale podívat na zoubek několika konkrétním neduhům.


Dysplazie kyčelních kloubů (DKK)

Toto onemocnění bohužel není v našich silách nějak zásadně ovlivnit, neboť se jedná o vrozenou dědičnou chorobu, která postihuje kyčelní klouby. To, co ovlivnit můžeme, je rozvoj a míra tohoto postižení, avšak toho lze dosáhnout pouze správnou výživou a zátěží v prvních šedesáti dnech pejskova života. Z tohoto důvodu je tolik zásadní a důležité pečlivě vybrat zodpovědného chovatele. V nejhorším případě potom budeme jako majitelé řešit už pouze nepříjemné následky.

K jakým fyzickým změnám tedy dochází? Přirozeně by měl kloub lehce, bezbolestně a především pevně zapadat do kloubní jamky. V případě DKK je kloubní jamka nepřirozeně plochá a kloub sem tak nezapadá. Hlavním problémem je tedy volnost kloubu. U těžkých forem může dokonce dojít k úplnému vysunutí kloubu. Této anomálii se ze všech sil snaží přizpůsobit svaly, šlachy a vazy a tak dochází k trvalým deformacím. Asi nemusíme ani zmiňovat, že bolestivost je v tomto případě téměř nesnesitelná a bohužel je nutné utracení pejska. U lehčích forem můžeme DKK léčit pomocí protizánětlivých látek či operativně.


Křivice

Křivice postihuje výhradně štěňátka do stáří půl roku. Je k poznání na první pohled křivě narostlými končetinami. Tato nemoc je zapříčiněna nedostatkem vitaminu D, a jak je známo, tento vitamín produkuje sluníčku. Chce to tedy pohyb na čerstvém vzduchu a slunci.


Artróza

Artróza je vůbec nejčastějším onemocněním kloubů u pejsků. Jedná se o opotřebení kloubů v důsledku stáří hafana či nějakého úrazu, vlivem zátěže (obzvláště u větších a obřích plemen), vlivem nadváhy nebo díky vrozené vadě. V počátcích lze nemoc léčit pomocí kloubní výživy, která zmírní bolest a zvýší pohyblivost kloubu. Velice náročným procesem potom je operativní výměna celého kloubu, o finanční stránce nemluvě. Dbejte tedy především na prevenci. Pomoci může například i pro chlupáče velice chutný lososový olej, který u nás naleznete v sekci Vitamíny a léčiva.

V současné době vzrostlo i množství případů nemocí s postižením růstových chrupavek končetin. Toto onemocnění je úzce spjaté se současným trendem v krmení BARF, které není úplně vhodné pro chlupáče ve vývinu. Nechceme Vás ale od tohoto „stylu“ nějak odrazovat. Doporučujeme však pravidelně kontrolovat vyváženost potravin pomocí odběru krve – a tak včas korigovat pejskův zdravotní stav.

Nyní se budeme trochu opakovat, ale zde zkrátka platí zlaté pravidlo prevence. Pohybový aparát pejska ovlivňuje každodenní výživa, kterou vybírejte velice pečlivě. Věnujte pozornost hned prvním příznakům a okamžitě navštivte veterináře. Ušetřete svého mazlíčka bolesti a zároveň i svou peněženku.


Další zajímavé články ZDE.

Fotogalerie

Diskuze

Mohlo by vás také zajímat