Soužití dítěte se psem

Soužití dítěte se psem

V tomto článku jsme se rozhodli věnovat poměrně složitému tématu - vztahu psa a dítěte. Proč je dobré potomkovi pořídit hafana? Jaká pravidla je nutné dodržovat, aby nedošlo k ničí úhoně? Jak skloubit a harmonizovat vztah nově narozeného miminka a mazlíčka, který je zvyklý být středem pozornosti?


Dítě a pes tak nějak odjakživa patří k sobě. Kde jinde byste pro svou ratolest hledali tak věrného a oddaného přítele? Pejsek se rychle stane „vrbou“, které bude moci svěřit veškerá svá tajemství, a když bude potřeba, může se vyplakat do jeho kožíšku i naleznout pochopení v jeho rozumných očích. Vše ale není vždy zalité sluncem a tak se psík i dítě musejí řídit určitými pravidly. Zásadní rozdíl potom tkví v tom, kdo se u Vás vlastně zabydlel první. Bylo to dítě či mazel?



Čekáme příchod miminka

První variantou je, že čtyřnohý mazlík okupuje Vaši domácnost jako první, zatímco miminko si teprve domů přinesete. Takového pejska musíte samozřejmě na příchod novorozeněte řádně připravit a to předem. Chlupáč musí být schopen uposlechnout základních povelů – sedni, lehni, NE!, zůstaň, k noze. Pokud ještě neumí vzorně klusat po Vašem boku na vodítku, rychle ho to naučte. Určitě se to šikne, až budete jezdit s kočárkem.

Už byl někdy pejsek v kontaktu s dětmi? Pokud ne, věřte, že zažije poměrně velký šok. Příchod miminka převrátí veškerou rutinu jeho běžného bytí – nové zvuky, pachy, ale také dělba o pozornost. Takový dětský pláč dokáže zamávat i se silnějšími povahami. Navštivte tedy spolu se svým chlupáčem přátele s dětmi či si nahrajte dětské zvuky a občas je pejskovi pusťte, ať si pěkně zvyká.

Vážně popřemýšlejte o kleci, na kterou ho začněte pomalu zvykat. Ze začátku nebude možné nechat mimčo a pejska o samotě, díky kleci si však budete moci na chvilku odběhnout. Navíc se stane pro chlupáče milým útočištěm v případě, že se bude chtít vyhnout buclatým ručkám Vašich potomků. Klec tedy nabízí vzájemnou ochranu, avšak rozhodně zde pejska nezavírejte na delší dobu!

Klapnou dveře a ten veliký okamžik je tady – první seznámení miminka a pejska. Ideální je nechat miminko pejskovi očuchat. Rozhodně mu kontakt s ním nezakazujte a snažte se s ním mazlit a chodit na procházky jako dříve. Není to zrovna jednoduchý úkol, ale o tyto činnosti se můžete podělit i se svou drahou polovičkou, a tak zajistit, aby se mazlík necítil odstrčený.

Ne vždy si však pejsek k miminku najde svou cestu. V tomto případě je potřeba velice důsledně dbát na respektování území každého z nich. Naučit hafana, že do herny k dítěti zkrátka nesmí a potomka zase to, že se nesmí přibližovat k psímu pelíšku a jídlu (což by mělo být samozřejmostí i v případě, že spolu vycházejí dobře). Jakmile se však u Vašeho psího kamaráda projeví lovecký pud, jsou možné rychlé a razantní útoky, které patří k těm nejnebezpečnějším. V tomto smutném krajním případě budete muset mazlovi najít nový domov….


Čekáme příchod štěňátka

Příchod štěněte do rodiny je v podstatě tou jednodušší variantou a to především z toho důvodu, že v rodině už je jasně daná hierarchie „smečky“.

Takové pořízení si pejska je třeba si řádně promyslet. Možná se celý ten nápad vylíhl v hlavince Vaší ratolesti, avšak Vy musíte počítat s tím, že většina povinností padne právě na Vaši hlavu. Rozhodně se také nejedná o krátkodobou záležitost – pejsek s Vámi může být dalších 15 let. Při výběru konkrétního pejska hraje svou roli mnoho aspektů, které jsme pro Vás pečlivě shrnuli v článcích Než si pořídíme pejska a Jaké plemeno psa si zvolit. Záleží totiž samozřejmě na velikosti, povaze i pohybových nárocích dané rasy. Všeobecně doporučovaná plemena k rodinám s dětmi jsou „překvapivě“ labradoři, retrívři, teriéři, kolie či pudlové. Každý jedinec je však individualitou a s výchovou každého štěňátka nějaká ta práce je. Ideální potom je, pořídit si psí mimčo od chovatelů, u kterých už v kontaktu s malými dětmi bylo.

TIP: Nevybírejte si ani přehnaně plaché, ani příliš dominantní štěně. Takový pejsek může být z přílišného hluku dost nervózní, lekavý a to může vést k nepřiměřeným reakcím.

TIP: Zodpovědně zvažte, kolik času na pejska vlastně budete mít. Pokavaď jste v práci prakticky celý den a děti jsou zaměstnané školou a kroužky, raději si pořiďte jiné méně náročné zvířátko. Může jím být například morčátko nebo rybičky.


Jak se má dítko k pejskovi chovat?

Nenechávejte děti psíka tahat, jako hadrovou panenku. Jednak to pro něj nebývá zrovna příjemné a jednak mu to může způsobit kýlu či jiné zdravotní problémy. Jak tedy chlupáče správně přenášet? Jednu ruku mu podložte pod přední tlapky a druhou pod zadek, aby štěně v podstatě pohodlně sedělo. Samozřejmě je třeba svou rozmilou ratolest poučit o tom, jak se k takovému živému tvoru vůbec chovat, naučit ho jisté empatii. Povědět mu, že tahání za ocas pejska zkrátka bolí. S nadsázkou zkrátka nenechávejte potomka skákat mazlovi po hlavě. Dítě si kolikrát ani neuvědomuje, jak silný je jeho stisk apod.

Naučte také své dítko základnímu pravidlu, že musí respektovat psí teritorium, čímž jsou určitě jeho misky určené k jídlu a pití a pelíšek. Zde mazlík opravdu nesmí být rušen. Ideální je, když svého potomka poučíte o chování k psovi ještě před jeho příchodem. Navštivte své kamarády, jenž už mají to veliké životní štěstí a pejska mají J. Při prvním setkání je samozřejmě nejdůležitější souhlas majitele zvířete s tím, že si psíka můžete pohladit. Nejprve hafana oslovte, nechte mu očuchat ruku a teprve poté ho můžete pohladit. Naučte svou ratolest, že křik, mávání rukama či přehnané objímání, může mazlíka patřičně rozhodit – může je vnímat jako hrozbu a zaútočit. Když už se pes cítí ohrožen a vrčí, dítě od něj nesmí s křikem utéct, ale pěkně pomalu odejít nejlépe bokem od něj. Shrnuto a podtrženo, je třeba se naučit vnímat signály (vrčení, nervozita), které k nám pejsek vysílá a to platí pro děti i nás samotné. Díky tomu se mnohdy vyhnete zcela zbytečným „nehodám“.

Nikdy nespoléhejte na to, že si pejsek nechá od Vaší rozmilé ratolesti vše líbit. Pokud nijak nezasáhnete, dáváte dítěti jasně najevo, že s trápením mazlíka souhlasíte a i psovi „dobrákovi“ může ta rádoby nekonečná trpělivost dojít. Zastaňte se ho a stanovte dítěti jasné meze, vysvětlete mu, že „tohle“ pejska bolí nebo je mu nepříjemné.

Určitě také nenechávejte dítě pejska trestat. Toto privilegium náleží výhradně vychovateli a cvičiteli zvířete, kterým může být pouze dospělý nebo dospívající.

Kdy je tedy nejvhodnější čas pro pořízení si pejska? Pokud máte možnost volby, nepořizujte čtyřnohého kamaráda dítěti kojeneckého či předškolního věku. Veškeré povinnosti padnou pouze na Vaše už dost zkoušená bedra a navíc budete muset mít tyto dva lumpy neustále pod drobnohledem. Pejsek je ideálním společníkem pro děcko školního věku, které už Vám pomůže i s nějakým tím venčením apod.


Počítejte s tím, že první rok pro Vás bude nejsložitější – stanovování mezí, učení pejska povelům i celému rytmusu Vašeho života. Odměnou Vám však bude dokonalý kamarád a společník pro Vás i Vaše děti. Ty se díky věrnému mazlíčkovi naučí empatii, zodpovědnosti i povinnostem. Tímto krokem můžete doslova ovlivnit budoucí vnímaní světa svého dítka, ve kterém nebude místo pro osamělost. Parťák pro život, veselý společník, věrný posluchač, oddaný přítel, komplic při různých nezbednostech – tím vším může pes být!


Další zajímavé články ZDE.

Fotogalerie

Diskuze

Mohlo by vás také zajímat