Jak vybrat tu správnou chovatelskou stanici a to pravé štěně?

Jak vybrat tu správnou chovatelskou stanici a to pravé štěně?

Rozhodli jste se pro koupi štěňátka? V tom případě Vám doporučujeme řádně si promyslet, zda se rozhodnete pro chlupáčka s PP či bez PP. My Vám v následujícím článku vysvětlíme rozdíl mezi tzv. množitelem a chovatelem a poradíme Vám, jak má takový opravdu správný chovatel vypadat!

Připadá Vám pořizovací cena za pejska s PP příliš vysoká? Věřte, že tato vstupní investice se Vám opravdu vyplatí. Mnoho majitelů ve snaze ušetřit volí cestu nejmenšího zla a tou jsou právě štěňátka bez průkazu původu. Dříve či později toho však mohou trpce litovat, protože tito psíci mohou být zatíženi nějakou dědičnou nemocí či vadou. V současné době se u takových chlupáčů objevují i různé alergie. Nejenom, že doma budete mít nemocné zvířátko, které se bude trápit, ale také zaplatíte veliké množství peněz za veterináře. Není tedy lepší koupit si zdravé štěňátko od zkušeného a prověřeného chovatele s průkazem původu?


Kde hledat?

Předpokládejme, že jste si po pečlivém uvažovaní a rozhodování vybrali plemeno psíka, které Vám vzhledem k jeho fyzickým předpokladům i povahovým rysům vyhovuje nejvíce (více k této tématice naleznete v našem článku Jaké plemeno psa si zvolit?). Teď už nezbývá nic jiného než se porozhlédnout po nějakém tom chovateli. Kontakty na ně můžete najít na stránkách oficiálního klubu konkrétního plemene či v inzertních částech všech kynologických časopisů. Většina z nich má své internetové stránky, z nichž si už uděláme konkrétnější představu o konkrétním chovateli. Inspirovat se též můžeme různými referencemi od vlastníků štěňat. V tomto případě může být velice užitečný i facebook, kde existují skupiny pro různá plemena. Zde si chovatelé a pyšní majitelé daných ras vyměňují zkušenosti a navzájem si radí.


Správný čas na odběr štěňátka

Zodpovědný chovatel moc dobře ví, že věk odběru štěňátka je stanoven od sedmého týdne – do té doby se totiž „psí miminko“ vyvíjí a socializuje s matkou i sourozenci. Ale naopak i příliš pozdní odebrání štěňat může znamenat problém, neboť si už mohou hůře zvykat na nového majitele. V reálu se ale termín odběru pohybuje někde mezi devátým týden a třetím měsícem, protože je ještě nutné dodržet ochrannou lhůtu po očkování. Všeobecně by štěně „zralé“ pro odběr mělo vyhledávat kontakt s chovatelem i ostatními lidmi, hrát si se sourozenci i matkou, avšak nebýt už na nich příliš závislé. Mělo by se zájmem objevovat okolní svět a bez potíží přijímat kusovou potravu (mělo by mít prořezané všechny mléčné zuby).


Čeho si při návštěvě všímat?

Správný chovatel rád přistoupí na návštěvu, byť nezávaznou. Pro Vás jako budoucího majitele je naprosto podstatné vidět prostředí, ve kterém štěně vyrůstá, vidět jeho matku, sourozence. Pečlivě sledujte jejich vztah k chovateli. Vystrašená, agresivní či nedůtklivá fena neznačí nic dobrého. Velice důležitá je čistota a rozmanitost prostředí. Právě rozmanitost je klíčová pro správnou socializaci psíka. Při té správné si chlupáček zvyká na různé zvuky, děti, zvířata a různé prostředí. Pokud jsou štěňata celou dobu zavřená spolu s fenou například ve sklepě nebo v bytě, mohou se u nich vyskytnout různé psychické i fyzické obtíže. Ideální je kombinovat pobyt štěňat ve výběhu s „návštěvami“ v domácnosti.

TIP: Optimální je navštívit chovatele minimálně dvakrát. Při první návštěvě si vybrat chlupáčka a domluvit se na návštěvě druhé – odběru.

TIP: Od chovatele, který nechce přistoupit na osobní návštěvu, dejte rychle ruce pryč. Nemluvě o nějakém předávání štěňátka na pumpě, parkovišti apod. To opravdu nezavání férovým obchodem.


Jaké informace a doklady bychom měli získat?

Velice důležité je pro Vás informovat se o rodičích i potřebách štěněte. Prioritou seriózního chovatele je, aby se psík dostal do dobrých rukou a bylo o něj dobře postaráno, a proto Vám rád vysvětlí, co a jak, kdy odčervit, přeočkovat, poradí, jak vychovávat, upravovat. Důležité také je zjistit si čím chovatel doposud pejska krmil, v případě vařené stravy potom konkrétní poměr jednotlivých složek.

Co se týče dokumentů, měli byste mít možnost nahlédnout do různých zdravotních vyšetření, jenž fenka/pes absolvoval v rámci zařazení do chovu i průkaz rodičů štěňátek. Další vizitkou slušného chovatele je určitě kupní smlouva, na které vždy trvejte. Ta musí obsahovat:

  • Vymezení smluvních stran (kdo je kupující, kdo je prodávající)
  • Předmět smlouvy (označení štěněte – jeho jméno, název chovatelské stanice, datum narození, pohlaví, barvu, tetovací číslo nebo číslo čipu)
  • Cenu
  • Datum, místo, podpis

Popřípadě může smlouva obsahovat i další ujednání (prohlášení chovatele, podmínky prodeje apod.). Smlouva se stává platnou a závaznou v okamžiku podpisu oběma stranami. Dále by měl budoucí majitel dostat Mezinárodní očkovací průkaz. S průkazem původu to občas bývá složitější. Zřídkakdy se zadaří, aby majitel získal PP již při odběru psíka, většinou se na něj musí čekat (někdy je čekací doba až půl roku, průkaz totiž vydává ČMKU). Z tohoto důvodu doporučujeme uvést do kupní smlouvy i informaci, že PRŮKAZ PŮVODU BUDE KUPUJÍCÍMU DODÁN IHNED PO OBDRŽENÍ OD ČMKU.


Jaké štěně si vybrat?

Nejprve si uvědomte, pro jaký účel si pejska pořizujete. Jiná povaha pejska se hodí na výstavy, pro sport, na hlídání, na mazlení apod. Potom už stačí štěňata bedlivě pozorovat. Jak se chovají u jídla? Kdo je dominantní a kdo spíše mouchy snězte si mě? Také mláďata sledujte při hře. Chovatel samotný zná štěňátka nejlépe, a proto by Vám měl být při výběru významnou oporou.

TIP: Pokud Vás žádné štěňátko nezaujme, nikam nespěchejte. Poohlédněte se jinde a to i v tom případě, že si budete muset počkat na zcela nový vrh. Čekání na toho pravého parťáka se Vám opravdu vyplatí.


Jak poznat nemocné štěně?

Nemocného chlupáčka většinou poznáte hned na první pohled. My doporučujeme zkontrolovat následující:

  • Oči by měly být čisté bez zákalu či výtoku
  • Uši i kůže by měly být čisté, bez zánětu
  • Zkontrolujte štěňátku stolici – musí být tuhá, bez stop krve či hlenu
  • Skus musí být nůžkový – horní řezáky překrývají spodní řezáky
  • Psi musejí mít obě varlata zřetelně sestouplá do šourku
  • Zkontrolujte čitelnost tetovacího čísla (musí souhlasit s PP)

Jedinec se špatným skusem či špatně sestouplým varletem nemůže být v budoucnu uchovněn, tudíž by tato informace neměla chybět v kupní smlouvě a samozřejmě být zohledněna v ceně.


Chovatel nebo množitel? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Množitelé

Množitel nemá žádný chovatelský záměr. Jediné, o co mu jde, je finanční obohacení. Jakmile je to vzhledem k věku pejska možné, fenka je hárání co hárání připouštěna, aby za svůj ne příliš šťastný život odrodila co nejvíce vrhů. Množitelé většinou mají více fenek a jednoho nebo pár psů, vrhy jsou opakované soustavně po jedněch a těch samých rodičích. Takový rádoby chovatel pořizuje pouze to nejnutnější, aby byly náklady s chovem co nejnižší.

Chovatelé

Správný chovatel chce nějakým způsobem zlepšit plemeno, být něčím přínosný. Prioritou pro něj je zdraví štěňátek. Plánuje vhodná spojení, aby chlupáčci dostali do vínku to nejlepší po rodičích. Snaží se obohatit chov tím, že hledá pejsky na krytí i v cizině, aby tak přivedl novou krev. Jezdí na výstavy, zkoušky, pečlivě plánuje vhodná spojení a dělá zdravotní vyšetření. Pravou podstatou chovatelství jako takového je především LÁSKA k pejskům samotným a LASKAVÁ PÉČE.


Všechny tyto rady a informace vezměte v potaz, jak při výběru chovatele, tak při výběru štěňátka samotného. A rada na závěr. Dobrého chovatele poznáte i podle toho, že prodejem to nekončí… Bude se o štěňátko zajímat dál a rád Vám v nouzi poradí. Nenaleťte množitelům, nenechte je vydělávat na bezbranných němých tvářích, nepodporujte jejich nelidský byznys.

Diskuze

Mohlo by vás také zajímat