Jak pejska zbavit odpudivého zápachu z tlamy?

Jak pejska zbavit odpudivého zápachu z tlamy?

Dech Vašeho psího mazlíčka nevoní zrovna po fialkách? Poskakuje Vám trochu žaludek při jeho láskyplném olíznutí na tvář? Zápach z tlamy není pouze estetickým problémem, jelikož může signalizovat i nějaké závažnější onemocnění. Nepodceňujte tedy péči o dutinu ústní svého chlupáče. My Vám poradíme hned několik způsobů, jak pejskovi zajistit zdravé a krásné zoubky!


Příznaky

Nejprve si řekněme něco málo k symptomům dentálního onemocnění. Tím prvním a zásadním je samozřejmě zápach z tlamy. Smrdutý dech je nepřehlédnutelný a značí, že je něco špatně. Potraviny se usazují mezi zuby, rozkládají se a postupem času se začne tvořit zubní plak či zubní kámen. Jestliže není včas odstraněn, může dojít až k zánětu dásní. V nejkrajnějším případě dochází k vypadávání zubů, pejsek odmítá potravu a v těle se začne šířit infekce. Zápach z úst ale také může signalizovat onemocnění jater, žaludku či ledvin.


Příčiny

Svou roli hraje věk (senioři) i plemeno psa. Malá plemena trpí dentálními potížemi daleko častěji, protože mají špatně uspořádaný chrup, který se velice obtížně čistí. Dalším velice zásadním faktorem je KRMIVO. Lepkavá konzistence stravy způsobuje rychlejší tvorbu zubního plaku. Naopak zase kvalitní granule, které mají tvrdší a pórovitější povrch, nutí chlupáče pořádně kousat. Pejsek si tak chroupáním sám odstraňuje zubní plak.


Zubní kámen či zubní plak?

Mezi těmito pojmy je zásadní rozdíl především v léčbě. Zubní plak je mírnějším projevem znečištění psího chrupu a vyznačuje se zažloutlými zuby. S tímto neduhem si jako majitelé dokážete hravě poradit sami a to pomocí zubního kartáčku. Postup pro čištění zoubků si můžete přečíst níže. Zubní kámen je už daleko závažnějším problémem. Poznáte jej podle žlutohnědého až sytě hnědého zabarvení zubů. Rozhodně nedoporučujeme strhávat pejskovi kámen doma. Navštivte svého veterináře, který zubní kámen odstraní odborně a pod narkózou.


Jak tedy Vašemu čtyřnohému mazlíčkovi dopomoci ke zdravým zubům i dásním?

Chce to zubní kartáček a pastu

Hned na začátku zažeňte myšlenku na lidský kartáček a zubní pastu. Váš čtyřnohý kamarád rozhodně potřebuje speciální kartáček přiměřené velikosti a extra pastu nejlépe s příchutí masa, jinak se nám na nějaké to čistění z vysoka vykašle. Pejska navykejte postupně, jak na chuť pasty, tak na kartáček v tlamě. Jestliže chlupáč kartáček přes všechny Vaše snahy stále odmítá a pokládá jej spíše za zábavnou hračku, zkuste si prst obmotat gázou, kterou pokryjte zubní pastou a hurá do čistění! Váš prst ho snad zase až tak vzrušovat nebude.

Přední zuby a špičáky vždy čistěte pohybem nahoru a dolu. Rozhodně nezapomínejte na kořeny zubů, protože právě zde se usazuje nejvíce nečistot. Jestliže je Váš chlupáč stále v klidu a uvolněný, pomalu se přesuňte k řezákům. Řezáky jsou nejcitlivější částí tlamy, a proto zde postupujte s nejvyšší opatrností. A jak často psí chrup čistit? Odborníci doporučují jednou za týden až dva.

Při čistění nezapomínejte ani na záhyby kolem psí tlamy. Především v oblasti dolního pysku se usazují zbytky potravin a slin. Velice rychle zde může dojít k podráždění kůže a následnému zánětu, a proto použijte navlhčený ubrousek a místo opatrně vyčistěte.


Chce to speciální prášek do krmiva

Pokud hafan všechny Vaše snahy o vyčistění zubů kartáčkem s nadhledem sabotuje, vyzkoušejte speciální prášek, který se velice snadno přisype do granulí či jiného krmiva. Tento prášek je čistě přírodním produktem, jenž změkčí zubní plak a ten se následně pomocí kousání odstraní.


Chce to ty správné granule!

Kvalitní krmivo dokáže úplné zázraky. Nejenom, že dodá našemu chlupáčovi ten správný poměr živin, také se postará o zubní plak. Jak už jsme se na začátku zmínili, kvalitní granule mají tvrdší a pórovitější povrch, jenž pejska nutí více kousat a tím si tak zároveň čistit chrup. Navíc obsahují antioxidanty, které mají prokazatelný vliv na zpomalení vývoje dentálních onemocnění.


Chce to dentální pamlsky

Tyto dobroty hafanovi ihned zachutnají a zároveň mu i dopomohou ke zdravému chrupu a dásním. Co chtít od pamlsku víc? Spolupráce chlupáče je v tomto případě zajištěna na 100%! Pamlsky nutí pejska žvýkat a chroupat a tím tak zoubky zbavují bakterií i zubního plaku.


Chce to dentální hračku

Jak spojit zábavu s povinností? Stačí pejskovi pořídit speciální dentální hračku. Tyto hračky většinou bývají dřevěné, tudíž je hafani budou zcela neohroženě hryzat a okousávat. Dřevo díky své tvrdosti odstraní zubní plak i špínu. Doporučujeme někam do hračky schovat ještě pamlsek a uvidíte, jak se bude chlupáč u toho čištění zubů perfektně bavit!


Zašel problém příliš daleko?

Samozřejmě, že ideální je, když dentální problémy zachytíte a podchytíte hned v počátcích. Toho můžete dosáhnout pouze pravidelnou péčí o chrup Vašeho pejska a obyčejnou všímavostí. V případě, kdy se Vám věc vymkne z rukou, neváhejte co nejrychleji navštívit odborníka!

Čištění zubů kartáčkem sice může být pro majitele trochu náročnější, avšak stále se jedná o tu nejúčinnější formu péče o zuby. Pamatujte, že prevence je vždy na prvním místě. Díky ní ušetříte pejska „zbytečné“ bolesti a zároveň i peníze za veterináře. Jestliže chlupáč kartáček opravdu nesnese, využijte ostatní alternativy v podobě speciálního prášku, granulí, dentálních pamlsků, hraček či různých vitamínů a léčiv. Udělejte svého mazlíčka zdravým a spokojeným!


Další zajímavé články ZDE.

Fotogalerie

Diskuze

Mohlo by vás také zajímat