Jak ochránit mazlíčka během bujarého Silvestra?

Jak ochránit mazlíčka během bujarého Silvestra?

Silvestr už doslova klepe na dveře. Tento večer, noc a ráno se nese především ve znamení oslav, alkoholu a různých petard, dělobuchů a ohňostrojů. Co to ale znamená pro našeho hafana? Jelikož mají pejsci mnohanásobně citlivější sluch i čich, rozhodně se nebude jednat o nijak příjemnou záležitost. My Vám v následujícím článku poradíme, jak co nejlépe chlupáče připravit na tento velký den a noc, kdy starý rok končí a nový pomalu začíná.

Honem pryč z velkých měst

Oslavy nového roku probíhají nejhlučněji právě ve velkých městech. Ideálním řešením je tedy odjet z takového města úplně a strávit Silvestr někde na chatě nebo jiném klidném místečku. Ne všichni však mají takovou možnost. Pokud tedy zůstáváte doma, pejska „ukliďte“ na nějaké bezpečné a co nejméně hlučné místo v domě či bytě. Může jím být garáž, koupelna, spíž či jiná místnost bez oken. Pejsek si mnohdy rád zaleze pod postel či stůl, protože se zde cítí bezpečněji. Rozhodně ho však nenechávejte samotného na zahradě na pospas všem těm předimenzovaným a děsivým zvukům. I přestože je pejsek zvyklý být venku v kotci, pro tuto noc ho vezměte mimořádně k sobě dovnitř.

Venčení za světla

Na procházku se vydejte určitě ještě za světla hned z kraje dne. Jakmile padne tma, začnou už vzduchem lítat petardy a různé ohňostroje. Pořádně chlupáče utahejte, ať k večeru už nemá roupy a kdoví, třeba celou noc v klidu prospí. Rozhodně mějte svého mazlíčka na vodítku. Tento den může prakticky kdykoliv bouchnout nějaká ta petarda, která ho snadno vyplaší a dezorientovaný pejsek pláchne neznámo kam. Po oslavách nového roku jsou těchto nešťastníků plné útulky. Jejich páníčkové je mnohdy beznadějně hledají celé měsíce a stává se, že přese všechnu snahu se už spolu nikdy neshledají.

TIP: Doporučujeme označit pejska čipem, minimálně by však měl mít určitě známku.

I v následujících dnech buďte při venčení opatrnější. Krajina, silnice i chodníky většinou bývají plné zbytků vybouchnutých petard, které pejsek může pozřít a otrávit se či se jinak zranit.

Zůstaňte s pejskem

Jakmile je mazlík ve stresu, útěchu hledá v blízkosti své smečky a tu pro něj představujte VY. Věnujte se mu tedy, mluvte na něj, hlaďte ho, vezměte ho do náruče. Důležité také je, abyste i Vy zůstali v klidu. Chlupáč snadno vycítí nervozitu.

Jestliže vlastníte bázlivého až bojácného pejska, máte k jeho zklidnění hned několik možností.

  • Homeopatika – jedná se o volně dostupné přírodní preparáty. Jak už to však u přírodních medikamentů bývá, jejich účinek je individuální a je nutné je podávat dlouhodobě.
  • Feromonový obojek – tento obojek napodobuje feromony psích matek a většinou navíc ještě obsahuje zklidňující vůni levandule a heřmánku. Působí protistresově a pořídit si ho můžete i v našem e-shopu v sekci obojků.
  • Bachovy kapky – tyto kapičky jsou aktuálně velice oblíbené mezi lidmi i zvířátky. Jsou volně dostupné, vyrobené z výtažků z rostlin a tudíž zcela přírodní. Podávají se minimálně 24 hod předem.
  • Feromonový difuzér – funguje na stejném principu jako obojek, avšak jeho užití je plošné. Opět je zapotřebí mít jej v chodu celých 24 hodin. Vždy také berte v potaz velikost místnosti. Vybírat můžete v sekci Vitamíny a léčiva – Proti stresu a nevolnosti.
  • Zklidňující veterinární léky – mohou se podávat ve formě kapslí, tabletek, sirupů, gelů i pamlsků. Tyto léky jsou na předpis, a proto je před jejich užitím nutná konzultace s veterinářem.
  • Sedativa – používají se většinou u vážnějších případů, kdy pejskovi nadměrný stres způsobuje křeče, nezvladatelný třas či záchvaty epilepsie. Užívají se vždy pouze pod dohledem veterináře.

TIP: Pro sedativa si ke svému veterináře zajděte včas! Každý rok je o ně veliký zájem a může se vám snadno stát, že na poslední chvíli nebudou dostupná.

Volně dostupné přípravky proti stresu a pro zklidnění najdete v naší sekci vitamínů a léčivNezapomínejte je používat v čas a přesně podle návodu.

A co ostatní zvířátka?

Co se týče křečků, králíčků, morčat a hlodavců všeobecně, s těmi si přílišné starosti dělat nemusíte. Venkovní kočičky také doporučujeme zavřít někam do sklepa. Hluk je může zděsit a potom se snadno zaběhnou nebo dezorientované skočí pod jedoucí auto. Domácí kočičky se pokuste také zavřít do místnosti, kde se hluk rozléhá nejméně.

Přejeme Vám i Vašim mazlíčkům klidný a příjemný Silvestr!


DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY >>



Diskuze

Mohlo by vás také zajímat