Ideální stravování morčat

Ideální stravování morčat

Většina z nás má mylný dojem toho, že krmení morčátek je naprostá „brnkačka“. My Vám však díky tomuto článku chceme ukázat, jak moc může správné či nesprávné stravování ovlivnit kvalitu a délku života těchto roztomilých chlupáčků. Jaké potraviny jsou tedy ideální a jaké by se v jejich jídelníčku neměly vůbec objevovat?


Morče bylo, je a vždy bude býložravcem a jako takové má silné sklony k přežírání se. V jeho nejlepším zájmu tedy je chránit ho před sebou samým. V žádném případě ho v jeho žravosti nepodporujte, neboť by nadměrné přežírání zcela jistě vedlo k jeho neslavnému konci. Přirozenou potravou morčátek v přírodě je tráva a byliny. Co jim ale poskytnout doma? Pojďme se podívat na zoubek tomu, jak by takový ideální jídelníček pro morče měl vypadat.



Co je hlavní složkou potravy?

Seno voňavý

Seno tvoří naprostý základ morčecího jídelníčku. A proč je tak důležité? Představuje hlavní zdroj vlákniny a to té stravitelné i nestravitelné. Obzvláště nestravitelná vláknina hraje v životě Vašeho malého chlupatého přítele velikou a pro slabší povahy možná trošku nechutnou roli. Z nestrávené vlákniny totiž vznikají tzv. „papací bobky“, které jsou pro morčata životně důležité. Váš mazlíček si na nich pochutnává přímo z análního otvoru. Právě díky tomuto úkonu je zajištěna přirozená rovnováha ve střevech.

Důležité také je, aby morče seno déle přežvykovalo, neboť si tím obrušuje zoubky. Kvalita sena hraje také svou roli. V první řadě musí být suché, voňavé a bezprašné. Zatuchlé, navlhlé či nedej bože přímo plesnivé seno může vyvolat opravdu vážné onemocnění. Pokud morčátku dopřejte seno luční či horské bude doslova na vrcholu blaha. Nebojte, nemusíte kvůli němu lézt po Šumavě, stačí si pouze objednat už usušenou a připravenou várku tady u nás v e-shopu. Seno skladujte v suchu a temnu, ideálně v jutových pytlích, ale vystačíte si i například se starými povlaky na polštáře. Je totiž třeba dbát na prodyšnost. Taktéž není vhodné čerstvě usušené seno, to je zapotřebí nechat alespoň 6 týdnů odležet.

Pamatujte tedy na to, že Vaše morčátko by mělo mít kvalitní seno neustále k dispozici po celou délku svého života a to jednak kvůli obsahu vlákniny a jednak pro obrušování zubů.


A co takhle zeleninka?

Pro takové to ranní vstávání jsou ideální zelené natě celeru, mrkve, petržele či římský salát. Na takové to večerní válení je dobré chroupat celer, mrkvičku a petržel samotnou. Vždy je ideální morčátku naservírovat menší mix zeleniny. Můžete například přidat i papriku či rajčátko. Opatrně potom s květákem či brokolicí a jinou nadýmavou zeleninou, tu servírujte opravdu po troškách.


Jde to vůbec bez vody?

Morčata pocházejí z Peru, kde dodnes běhají po křovinatých krajích jejich divocí předci. V přírodě jim postačuje jako zdroj vody pouhá rosa. Většinu pitného režimu domácí morčátka získávají z vodnaté zeleniny, avšak stále je nutné poskytnout jim neznečištěný zdroj pitné vody. Ideálním řešením je napáječka.

TIP! Pro zdraví chlupáčka je nezbytný Vitamin C. Doporučujeme pořídit si speciální kapičky, které stačí pouze přidat do vody. Naleznete je v naší nabídce vitamínů a léčiv pro malá zvířata.


Neodolatelné bylinky

Bylinky jsou pro morčátka velice chutným doplňkem, který je do jídelníčku zapotřebí určitě zařadit, na druhou stranu to určitě nepřehánějte s množstvím a přistupujte k nim tak trochu jako k pamlsku. Mazlíčkovi můžete koupit již připravenou směsku či můžete na jaře a v létě vyrazit do českých polí, hájů a luk na sběr pampelišky, jitrocele a jiných bylinek. K chuti přijde i taková bazalka či majoránka. Opatrně je doma usušte (v troubě při teplotě 40-50°C) a morčátku podávejte po šestitýdenním uležení.


Zelená je tráva

Taková čerstvá travička do morčecího jídelníčku zkrátka a jednoduše patří. V teplých měsících stačí nějakou utrhnout na louce či vypustit drobka do nějakého venkovního výběhu, v zimních si ji dokonce můžete doma sami vypěstovat. Rozšířeným nesmyslem je to, že morče nemůže jíst mokrou trávu. Tady pozor na veliký a zásadní rozdíl v pojmech mokrá a zapařená tráva. Mokrou trávu býložravci v přírodě zcela běžně konzumují. Zapařená tráva je však může ohrozit i na životě. Stačí takhle venku sesbírat trávu, která ani nemusí být nutně mokrá, a nechat ji nějakou dobu uzavřenou v igeliťáku a na malér je zaděláno. Také nikdy nezaměňujte trávu za seno! I přestože zvířátko dostane svou dávku trávy, stále musí mít k dispozici seno!

Tyto složky by měl obsahovat jídelníček každého morčete. Zaměřme se ale ještě na doplňkové krmivo a pamlsky.


Speciální granulky

Granule můžete svému mazlíčkovi pořídit jako takový tučnější doplněk. Především ho ocení rostoucí morčátka a březí samičky. Dospělému morčátku můžete „přilepšit“ jednou kávovou lžičkou granulek denně. V žádném případě však nemůže být jejich jídelníček postaven pouze na granulích! Ty s vojtěškou jsou vhodné pro mláďata a březí samičky, a ty s bojínkem zase pro dospělé jedince. Kvalitní granule by měly obsahovat málo obilovin.


Ovoce

Delikatesou pro morčátka bývá ovoce – jablko, hrozny, jahody, meloun, mandarinka. Tento pamlsek mu dopřejte 1-2 týdně.


NIKDY JIM NEPODÁVEJTE: jakékoliv lidské jídlo, mléčné a masné výrobky, suché pečivo (pro obrušování zoubků postačí seno), chleba, rohlíky, piškoty apod. Rozhodně je také nekrmte jakýmkoliv zrním, dokonce ani obilí není vhodné - v žádném případě nepatří do přirozené stravy těchto malých zvířátek.


Co se týče stravování morčátek, traduje se u nás mnoho omylů a nesmyslů. Ideální však je co nejvíce se přiblížit stravě přirozené. Kvalitní jídelníček a péče udělá s roztomilým chlupáčkem zázraky a především prodlouží jeho život na pět až osm let. Špatně či nevhodně živené zvířátko se může dožít i pouze dvou až tří let. Věnujte tedy patřičnou pozornost tomu, co a v jakém množství mu dáváte jíst…


Další zajímavé články ZDE.

Fotogalerie

Diskuze

Mohlo by vás také zajímat