Co když pes táhne na vodítku?

Co když pes táhne na vodítku?

I taková prachobyčejná procházka se může stát cestou do pekla s pejskem, který s Vámi vláčí jako hadr na holi. Většinou si začneme pokládat otázku, není s naším mazlíkem něco špatně? Proč nás neposlouchá? Odpověď je jednoduchá, vše je o nás – o našem výcviku, přístupu, důslednosti a trpělivosti. Jak tedy pejska naučit správné chůzi na vodítku? Jak zajistit, aby naše společné procházky byly těmi nejpříjemnějšími okamžiky dne?

Hned z kraje Vás chceme upozornit na to, že vychovat lze i dospělého či staršího pejska, i přestože je to určitě náročnější a trvá to déle. Zapomeňte tedy na větu: "Starého psa novým kouskům nenaučíš" a vrhněte se s vervou do výcviku. Vaší nepostradatelnou pomůckou bude samozřejmě vodítko a kvalitní obojek.

TIP: Naprosto nevhodné jsou úzké obojky, které se pejskovi zařezávají do kůže a přiškrcují ho. Jestliže takový vlastníte, spěchejte pořídit nějaký širší, díky kterému se Vám bude pejsek lépe ovládat a především nebude zbytečně trpět. Široký výběr obojků naleznete na našem e-shopu v kategorii > OBOJKY <.


Kde nastala chyba?

Jak už jsme zmínili, chybu většinou hledejte pouze v sobě samých. Hlavním kamenem úrazu bývá nedůslednost. Jednou pejska okřikneme, podruhé se už necháme naprosto odevzdaně vláčet, protože nám dojde síla i energie. Zpočátku nám problém s taháním možná ani nepřejde zase až tak vážný a necháváme mazlíka dělat si s námi na procházce to, co sám chce. Zde se naskýtá otázka, kdo tedy skutečně koho venčí? My chlupáče nebo chlupáč nás? Pejsky menších plemen lze samozřejmě lépe ovládat, u nich bývá největším problémem polidšťování a rozmazlenost. Avšak například takový neposlušný Německý ovčák Vám může během procházky způsobit mnoho problémů. Udržet táhnoucího třicetikilového psa není žádná legrace, síly rychle dojdou a Vy raději takové procházky omezíte na minimum. Tím se dostanete do začarovaného kruhu, protože v pejskovi se nahromadí energie, a jakmile dostane vodítko, vyrazí ven jako neřízená střela.

Ideální je tedy začít s výcvikem chůze na vodítku hned u štěněte, nenechávat to celé zajít až do fáze, kdy už nebudeme na pejska samotní stačit. Výcvik je ideální v mladém věku, kdy je psík nepopsaným listem papíru – snadněji a rychleji jej naučíte tomu, co chcete. Pokavaď začnete pejska cvičit v pozdějším věku, výchova bude sice náročnější, ale stále možná – vše závisí pouze na Vaší důslednosti a trpělivosti.

Dalším problémem může být právě nahromaděná energie. Je jasné, že pejsek, kterého berete na procházku jednou za uherský rok, bude na vodítku nezvladatelný. Mnozí namítnou, že má chlupáč k dispozici obrovskou zahradu, avšak pejskem se zde sám od sebe nevyběhá, nezabaví se, stále potřebuje Vás jako parťáka.

TIP: Vylítejte pejska! Věnujte se mu i na zahradě. Ideální je házení aportu, mazel se tak krásně zbaví přebytečné energie. Vybírat můžete z široké nabídky aportovacích hraček na našem e-shopu > ZDE <.


Jak naučit pejska správné chůzi?

Vodítko nesmí být napnuté, nýbrž hezky povolené. Jakmile pejsek začne táhnout, zastavte se. A stůjte tak dlouho, dokud se na Vás pes nepodívá a nepovolí vodítko. Štěňátka většinou rychle pochopí, že se jde když je vodítko povolené, a že se prostě nejde pokud ho napnou. Musíte být trpěliví a opravdu neudělat ani krok s napnutým vodítkem. Pokud pejsek povolí vodítko, nezapomeňte chválit, případně dát pamlsek. Je dobré naučit psa chodit pouze na jedné straně. Z hlediska bezpečnosti psa je lepší levá, protože když půjdete po silnici, pes bude vždy u kraje. Navíc pokud budete nosit v levé kapse pamlsky, pejsek o nich bude vědět a bude více motivován držet se blízko u vaší nohy.

Pokud jste toto ve štěněcím věku zanedbali a pejsek tento způsob nechápe, další účinnou metodou je škubnutí vodítkem. To ovšem nedoporučujeme ve štěněcím věku, kdy je pejsek ještě ve vývinu. V okamžiku kdy pes napne vodítko, vy pořádně a krátce trhněte a zpomalte nebo se opět zastavte. Lepší je párkrát pořádně trhnout, než jen tak lehce trhat stále dokola. Také není dobré dlouze přitahovat psa k sobě. Škubnutí musí být krátké a energické, ideálně ve výškové úrovni psa, nikoliv nahoru. Reakcí pejska by mělo být okamžité zpomalení. Správnou reakcí je i jeho ohlédnutí za Vámi, což vyjadřuje, že pochopil, že se něco děje a vnímá Vás. Důležité je nenechat táhnutí bez odezvy a důsledně pejska hlídat. Doba výcviku je naprosto individuální, nelze tedy zcela objektivně říct, jak dlouho takový nácvik bude trvat. Někdo uvidí zlepšení již po několika dnech, někdo až po týdnech.

Pomoci si taktéž můžete různými povely. ZPOMAL! K NOZE! Pamatujte, že pejsek potřebuje vždy nějakou chvilku proto, aby povel pochopil. V praxi to tedy vypadá následovně. „Bene k noze!“ Potom dám pejskovi několik vteřin, aby mu povel došel a pokavaď neuposlechne, pomocí rukou či vodítka ho donutím povel udělat a zůstat v něm do té doby než ho odvolám. Velice důležité je také pejska za každý dobře provedený povel pořádně pochválit a to buď pohlazením, nebo nějakým tím pamlskem.

TIP: Povely vždy říkejte pouze jednou!

Naopak potom pejska správné chůzi a správnému chování jako takovému určitě nenaučíte křikem nebo bitím. Chlupáčovi musíte dát vždy jasně najevo to, co po něm vlastně chcete. To znamená mu to jasně předvést. Bitím a křikem dosáhnete pouze toho, že se Vás začne pes bát.

Jestliže si s pejskem už nejste schopni sami poradit, obraťte se na odborníka. Pomoci může určitě i chození na cvičák, kde se bude socializovat i s ostatními psy.


Jaké další pomůcky mohou pomoci?

Samozřejmě existuje i řada pomůcek, které Vám ve Vaší snaze o nácvik správné chůze na vodítku mohou pomoci. Avšak my určitě doporučujeme přistupovat k nim, až když výcvik popsaný v předchozím odstavci selže. Výsledkem použití těchto pomůcek totiž bývá, že bez nich bude pejsek tahat dál.

Ohlávka

Ohlávka patří mezi jednu z nejoblíbenějších pomůcek. Psíkovi se jednoduše nasadí na hlavu a poté již funguje na velice jednoduchém principu – v momentě, kdy chlupáč zatáhne, mu ohlávka přitáhne hlavu ke krku. Tato pomůcka je tedy velice efektivní, avšak menším negativem zůstává to, že poměrně značně zatěžuje krční páteř a krk mazlíčka. Ohlávky můžete zakoupit například > ZDE <.

Postroj proti táhnutí

Tou vůbec nejrozšířenější pomůckou proti táhnutí je však speciální postroj. V současné době jich existuje hned několik druhů. Některé účinkují v oblasti hrudníku a některé v oblasti lopatek. Jakmile pejsek zatáhne, postroj „odpoví“ tlakem v oblasti hrudníku nebo lopatek. Tento efekt je sice nepříjemný, ale naprosto bezbolestný. Navíc postroje mnohem méně zatěžují páteř a krk.

TIP: Aby byla tato pomůcka skutečně efektivní, je zapotřebí správně nastavit obvod hrudníku a krku. Jestliže je postroj příliš volný, absolutně nebude plnit svou funkci, pokud bude naopak příliš těsný, bude chlupáče škrtit a dřít.

Stahovací obojek

I přestože jsou stahovací obojky také poměrně hodně rozšířené, rozhodně jsou méně vhodné pro účel aby pes netahal. Fungují na principu přiškrcení pejska, což je nebezpečné i bolestivé a navíc zatěžují krční páteř. Tyto obojky se tedy nemají používat dlouhodobě. Pokud na nich pes bude táhnout, bude se škrtit. Účinné je jejich cílené krátkodobé použití při výcviku, kdy chceme, aby pes udělal na 100% to, co po něm chceme, např. na cvičáku. Vhodné je jejich použití u opravdu problémových psů, avšak je nutno mít s použitím těchto obojků zkušenosti. Výběr stahovacích obojků si můžete prohlédnout >ZDE <.

Někteří majitelé někdy používají stahovací obojky i ve variantě s ostny spíše pro jejich vzhled nežli efekt a neuvědomují si, že chlupáče úplně zbytečně trápí. V případě stahovacích obojků s velkými oky je zapotřebí hlídat, jestli po uvolnění skočí oka zpět nebo zda zůstala vzpříčená – to znamená, že obojek nepovolil a svírá krk psa dál a to i přestože přestal táhnout.

Elektrický obojek

Elektrický obojek je pomůckou, která slouží nejenom k nácviku chůze na vodítku, ale k výcviku jako takovému. Jedná se o obojek, který na sobě má malou krabičku, jenž těsně přiléhá ke kůži na krku. Obojek se ovládá pomocí dálkového ovládání a má buď funkci světelnou, zvukovou či funkci elektrického impulsu. Většinou nácvik probíhá způsobem, kdy je poprvé pejsek napomenut a podruhé již dostane impuls pomocí obojku. Aby byla tato pomůcka skutečně účinná, je zapotřebí naučit se ji používat ve správný čas a neustále hlídat stav baterie.

Na závěr si tedy shrňme to podstatné. Výcvik pejska zbytečně neodkládejte na později, až bude starší. Nejlepší je začít hned u štěňátka. Obrňte se trpělivostí a zároveň zůstávejte za každou cenu naprosto důslední. Věřte, že každého okamžiku, kdy povolíte, budete posléze litovat, protože jej pejsek hravě a obratem použije proti Vám. Nikdy nezapomínejte na pravidlo volného nenapnutého vodítka a chvalte v případě, že pejsek příkaz uposlechl, nikdy však netrestejte! Tak hurá do výcviku!

Diskuze

Mohlo by vás také zajímat