Bude zima, bude mráz, kam se pejsku kam schováš?

Bude zima, bude mráz, kam se pejsku kam schováš?

Téma zimy je nyní více než aktuální, a proto Vám chceme představit několik tipů a rad, jak se postarat o Vaše milované čtyřnohé chlupáče! Ať už jsou mazlové ve venkovním kotci či ve vyhřátém bytě, vždy je třeba věnovat jim v období zimy speciální péči. Na co si tedy dávat pozor a jak udělat období mrazíků pro pejsky, co nejvíce pohodlné?


Pejsek „byťák“ či takzvaný „gaučový“ psík

Tito mazlíci se v zimě vyhřívají v pohodlí našich domovů a o to více nebezpečné jsou pro ně právě přechody z mrazů do tepla. Teplotní šoky jsou nebezpečné, jak pro lidi, tak pro zvířátka. Doporučujeme pejska vždy chvilku aklimatizovat v chladnější místnosti, jakou může být například společná chodba v paneláku, garáž či kůlna.

Krátkosrstá plemena potřebují zvýšenou péči. Přirovnání, třeseš se jako drahý pes, má rozhodně něco do sebe. Vlastníte-li nějakého takového drobečka, rychle mu sežeňte speciální obleček. Pro mnohé jsou takové bundičky spíše módní záležitostí, avšak nejdůležitější je jejich funkčnost. Pejskovi by měly krýt záda i bedra a chránit jej tak před zimou a nachlazením. Na trhu je samozřejmě mnoho druhů psích oblečků, v mrazících je však důležité vybrat pro pejska zateplený obleček, určený přímo do zimy.

Jak je to tedy s procházkami „bytových“ psů během zimy? Pokud je to možné, procházky uskutečňujte především kolem poledního. Ráno a večer jsou mrazíky největší, a tudíž je třeba venčení zkrátit na minimum. Rozhodně to nepřehánějte s délkou procházek, akorát Vám ten Váš chlupáč může nastydnout. Hračkou číslo jedna se v tomto období pro Vás lehce stane míček. Jelikož je důležité, aby pejsek v chladném počasí venku vyvíjel nějakou tu aktivitu, ideální je házení míčku. Hafan se rychle zahřeje a rozproudí si tak i metabolismus. V žádném případně ho nenechávejte ležet na studené zemi či jíst sníh nebo led. Takto studená „potrava“ mu může snadno způsobit zánět žaludku.

TIP: Na delší procházky s sebou noste pro pejska vodu v termosce. Pouze tak si voda udrží přijatelnou teplotu.

Při mrazech dosahujících -15°C omezte venčení na minimum. Rychle vyčůrat a zase zpátky domů do teplíčka! Rozhodně také pejska nikde nenechávejte zbytečně čekat – například uvázaného před obchodem.

TIP: Jelikož se v zimě velice brzy stmívá, můžete chlupáči pořídit světýlko na obojek, díky kterému budete mít přehled o tom, kde se aktuálně nachází. Taktéž bude viditelný i pro ostatní chodce či auta na silnici.

Speciální péči si zasluhují i pejskovi tlapky. Takový posolený chodník jim dává řádně zabrat, a proto hafanovi po každé procházce packy jemně omyjte, vysušte a promastěte speciálním ochranným krémem. Kvalitní mastičky, určené přímo na tlapky naleznete v naší nabídce kosmetiky. Naprosto ideální je však mazlíka venčit někde na louce za městem a posoleným chodníkům se tak vyhnout úplně. A co když si pejsek přes všechnu Vaši snahu tlapky stejně pořezal či mu polštářky stejně popraskaly? Pořiďte mu speciální botičky. Nejenom, že se z něj vyklube výstavní štramák, ale bude mít i tlapky v naprostém bezpečí a teple.

TIP: Nikdy pejskovi nenamáčejte tlapky do teplé vody, neboť jsou z venku podchlazené a koupání by bylo pěkně bolestivé.

A jak je to s koupáním? Jakmile venkovní teplota klesne pod -5°C, na nějaké to koupání zapomeňte úplně. Během mírnější zimy je ideální pejska vykoupat večer po procházce. Dlouhosrsté psíky doporučujeme vyfénovat šetrným programem s nízkou teplotou. Na procházku se vydejte nejdříve 10 hodin po koupeli. Pozor také, aby se chlupáčovi nedostala voda do uší! Kombinace vody v uších a chladu venku rovná se zadělání na zánět vnitřního či zevního zvukovodu.



Pejsek venkovní neboli otužilec

Pro pejsky ubytované v kotcích a boudách bez přístupu do domu je nutné zajistit vodu k pití. Jakmile nám teploty klesnou pod nulu, má voda tu velice nepříjemnou vlastnost zamrzat. Misku s vodou tedy buď musíte během dne neustále hlídat a doplňovat čerstvou nezamrzlou vodou či si pořídit nezamrzající misku. Taková miska je sice poněkud dražší investicí, avšak v období holomrazů se stává nutností. Šikovný domácí kutil si nezamrzající misku vyrobí doma hravě sám za pomoci topného kabelu s termostatem, kovové misky a samolepící pásky či montážní pěny.

Venkovní kotec musí být samozřejmě zateplen a to ideálně ze tří stran. V kotci samozřejmě také nesmí chybět speciálně vyrobená a zateplená bouda. Velice praktická je u boudy předsíňka, díky které na chlupáče nefouká. Takový nocleh můžeme doplnit ještě o psí deku nebo jiný hřejivý materiál (slámu). Při mrazech však doporučujeme vzít hafana někam dovnitř – postačí kůlna, sklep či garáž s provizorním pelíškem ze slámy. Chlupáč se sem může dostat díky speciálním dvířkům. Určitě nezkoušejte boudu vytápět, pejskovi by hrozil teplotní šok z rozdílu teplot. Stejně tak při rychlém přechodu zvenku dovnitř bytu či domu.

Nároky na péči v zimě se samozřejmě mění v závislosti na daném plemenu. Takový Sibiřský Husky či Kavkazský ovčák si bude v zimě a sněhu doslova hovět a můžete s nimi praktikovat i nějaké ty zimní sporty. Naopak krátkosrstá plemena byste měli před zimou pečlivě chránit.


Stravování během zimy

Samozřejmostí by mělo být navýšení množství bílkovin, tuků a sacharidů. Potřebujeme přece to naše zvířátko proti zimě pořádně vyzbrojit, vždyť už jen na zahřátí spotřebuje více energie než v kterémkoliv jiném ročním období. Pro venkovní pejsky je velice důležité i nějaké to teplé jídlo do žaludku. Zkuste například zalít granule teplým vývarem z kostí (bez soli) či přihřát konzervu.

Jestliže se o pejska během zimních měsíců řádně nepostaráme, hrozí mu nachlazení a zánět, v tom nejhorším případě omrzliny a smrt. Zkusme se na chvilku vžít do jejich kůže, nenechávejme je v mrazech venku napospas kruté zimě. Taková štěňata, staří a nemocní pejskové by měli mít přes zimu určitě zajištěné útočiště v teple.

TIP: Plánujete s Vaším mazlíčkem nějakou delší cestu autem? Určitě se Vám bude hodit vyhřívací podložka, která ho udrží krásně v teple! Ideální je rovněž pro štěňata a staré nebo nemocné pejsky.


Jak lze z článku vyčíst, v zimě je zapotřebí řádně se postarat, jak o pejsky bytové, tak o venkovní. Držme se těchto základních pravidel, aby naši mazlíčci netrpěli zimou. Nezapomínejme ani na pejsky z útulků, kterým můžeme zavézt nějakou tu starou deku či slámu pro vystlání boud a samozřejmě i krmivo. Někteří si dokonce tyto chlupaťoučké sirotky berou v těch největších mrazech k sobě do svých domovů, a tak jim doslova zachrání život. Nebuďme lhostejní…


Další zajímavé články ZDE.



Diskuze

Mohlo by vás také zajímat